imdb

PODROBNOSTI O FILMU

Píše se rok 1992, Československo je těsně před rozpadem. A napětí panuje i v rodině Drobných. Otec Michal  je svérázný nezaměstnaný čtyřicátník, který většinu času tráví s pivem u televizní obrazovky. Sportovní přenosy jsou pro něj na prvním místě, což štve jak jeho manželku Ivetu, tak šestnáctiletého syna Michala, který svému tátovi přezdívá Vodník. Film byl natočen pro celosvětový festival 48 Hour Film Project v Bratislavě, kde získal cenu za nejlepší režii a cenu diváků.

 

Hrají
Martin Mudr: Michal “Vodník” Drobný
Zuzana Krajíčková: Iveta Drobná
Jan Petrák: Michal Drobný mladší
Katka Etrychová: žena u dveří / Marika Babjaková / rozhlasová moderátorka (hlas)
Štěpán Etrych: muž u dveří / hlasatel Sportky (hlas) / vypravěč TV dokumentu (hlas)
Václav Jindřich: sportovní komentátor
Tomáš Fiala: Michal Drobný mladší (hlas)
Tvůrci
Režie: Štěpán Etrych
Námět: Štěpán a Katka Etrychovi
Scénář: Štěpán Etrych
Spolupráce na scénáři: Katka Etrychová, Martin Mudr, Zuzana Krajíčková, Tomáš Fiala, Jan Petrák
Produkce: Štěpán & Katka Etrychovi
Kamera: Štěpán Etrych
Střih: Štěpán Etrych, Jan Petrák
VFX a sound design: Štěpán Etrych
Klapka a skript: Katka Etrychová, Jan Petrák
Nahrávání zvuku: Tomáš Fiala
Bratislava Unit – runners: Vladimír Šnídl, Marianna Onuferová
Hudba: František Škroup, Sweetvaweaudio, Logic Pro Royalty Free Jingle

 

Technické aspekty
Délka filmu: 7:45 min
Formát obrazu: 2,35:1
Rozlišení: 1080p/24fps
Kamera: Canon 600D, GoPro Hero 3
Objektivy: Canon EF 24-70mm f/2,8 L USM II
Festivaly a ceny
2014
* 48 Hour Film Project / Bratislava, Slovensko - NEJLEPŠÍ REŽIE, CENA DIVÁKŮ
2015
*  Cinema Open / Hradec Králové, Česko 

DEKONSTRUKCE 48 HODIN

Tentokrát to bylo radikálně jiné než při pražských “osmačtyřicítkách”. Jako jediný ze zúčastněných týmů jsme totiž netočili v Bratislavě, ale celý snímek vznikl “na dálku” v Praze. Na bratislavském zahájení nás v pátek 3. října zastoupily naše bratislavské spojky Vlado Šnídl a Marianna Onuferová. Los nám přisoudil žánr Chase/Escape film a co se týče povinných součástí snímku, nutno uznat, že bratislavští pořadatelé se pořádně “vyřádili”: postavou byl vodník Michal Drobný, replika “Eště som sa nenaučil chodiť po strope” – a jen rekvizita působila celkem obyčejně, byla to ponožka.

Když točit pro Slovensko, ale jsme Češi, chtěli jsme příběh, který by obě země přemostil, propojil. A protože rádi vzpomínáme na počátek “zlatých devadesátých”, kdy ještě Česko a Slovensko byly jeden stát, řekli jsme si, proč nezasadit děj nového filmu právě do tohoto období bouřlivých změn, rozpadů a nových začátků. Stavba scénáře se odpíchla od modrého hokejového sdresu se lvíčkem na prsou, s nímž hokejová reprezentace ČSSR v 70. let dobývala jeden titul mistrů světa za dsruhým. A vznikl příběh o tříčlenné rodině Drobných, v níž dominuje svérázný tatík, který svým způsobem žití popuzuje nejen svou hezkou ženu Ivetu, původem Slovenku, ale i šestnáctiletého syna.

Po hektickém natáčení Houby, kdy jsme s autem celou sobotu a část neděle brázdili ulice města, jsme tentokrát celý film natočili na dvaceti metrech čtverečních jednoho obývacího pokoje. Z útrob sklepu a skříní jsme vydolovali všechny relikvie, které nám z období “devadesátek” zbyly. Naštěstí toho nebylo málo. Obývák jsme tedy vrátili o dvacet let zpět a v sobotu ráno padla první klapka.

Točilo se celou sobotu až do pozdní noci, přes noc Štěpán Etrych s Honzou Petrákem film stříhali a celou neděli se vše dodělávalo. Času nebylo nazbyt, navíc jsme byli limitováni kratší “uzávěrkou”. Vzhledem k tomu, že jsme točili v Praze, nestačilo film po vyrenderování naložit do auta a za čtvrt hodiny jej odevzdávat pořadatelům. Tentokrát jsme ho museli nahrát přes webovou úschovnu a pro případ potíží s internetem si vzít dostatečnou časovou rezervu, abychom ho stihli uploadovat a naše bratislavská spojka potom ještě stáhnout. To vše s vědomím, že v neděli ráno nám asi po dvou letech zničehonic přestal fungovat internet… Měli jsme tak zhruba o 90 minut méně času, než kdybychom točili přímo na místě. Ale s tím jsme do toho šli :-)

Když se film nahrával na webovou úschovnu, napětím jsme ani nedutali. Zvlášť ve chvíli, kdy zbývala jedna minuta, ale najednou se nahrávání zastavilo a odhadovaný čas poskočil na zbývajících 27 minut… Nakonec se vše zdařilo a Vlado film v pořádku doručil – jako první v 19:00.

.

 

bratislava2

bratislava1