imdb

PODROBNOSTI O FILMU

On je chrabrý Jack, ona křehká Kitty a v hollywoodském blockbusteru společně loví nemrtvé zombie. Jejich romantickou lásku tu ovšem někdo poněkud kazí. Někdo, kdo je neustále sleduje… Film MÁME SPOLEČNOST byl kompletně natočený na iPhone 6S Plus v rozlišení 4K. Na bratislavském festivalu 48 Hour Film Project získal cenu za nejlepší zvuk.

 

Hrají
Zuzana Krajíčková: Kitty
Vladimír Kopáček: 
Peter Drotár
Zdeněk Jarůšek: 
Jack Town
Jan Petrák: kovbojové / zombie
Václav Jindřich: 
agent
Katka Etrychová: intelektuálka
Tvůrci
Režie: Štěpán Etrych
Námět: Štěpán Etrych
Scénář: Štěpán Etrych
Spolupráce na scénáři: Václav Jindřich, Katka Etrychová & tým Aquarius Pictures
Produkce: Štěpán & Katka Etrychovi
Asistent režie: Václav Jindřich
Kamera: Štěpán Etrych
Střih: Štěpán Etrych
Hudba: Audioblocks.com
Nahrávání zvuku: Václav Jindřich
Mix zvuku: Štěpán Etrych
Make-up & kostýmy: Katka Etrychová
Světla: Štěpán Etrych, Jan Petrák

 

Technické aspekty
Délka filmu: 6:56 min
Formát obrazu: 1,78:1
Rozlišení: 2160p/24fps
Kamera: iPhone 6S Plus
Objektivy: iPhone 6S Plus, olloClip
Festivaly a ceny
2016
* 48 Hour Film Project / Bratislava, Slovensko - NEJLEPŠÍ ZVUK
* VideoCulture Fest / Praha, Česko – NEJLEPŠÍ FILM: 3. MÍSTO

2017
* Klapka / Kladno, Česko - NEJLEPŠÍ FILM: 2. MÍSTO
* Toronto Smartphone Film Festival / Toronto, Kanada
* Velcom Smarfilm / Minsk, Bělorusko
* Novella Showcase / Jackson, USA
* Realtime Film Festival / Lagos, Nigérie
* 8th Jagran Film Festival / Nové Dillí, Indie
* Geofilms Expocinema Film Festival / Padova, Itálie
* African Smartphone International Film Festival / Lagos, Nigérie
* Cinema Open / Hradec Králové, Česko
* AFC Global Fest / Kalkata, Indie
* Serendipity Art Festival / Goa, Indie
* Festival Černá věž / České Budějovice, Česko

2018
* Cefalú Film Festival / Palermo, Itálie
* Mostra Cinema Taranto / Bari, Itálie
* Art All Night Film Festival / Trenton, USA

 

OD NÁPADU NA PLÁTNO

Jak už to tak někdy bývá, z nepříjemného zážitku se může vyklubat skvělá věc. To je i případ krátkého filmu Máme společnost, našeho třetího snímku natočeného na iPhone, za nějž jsme na festivalu 48 Hour Film Project v Bratislavě získali cenu za nejlepší zvuk.

Bylo to zhruba tak: režisér Štěpán Etrych jednoho deštivého podzimního dne vyrazil do kina na film. O řadu před ním seděla dvojice, která celý děj hlasitě a „všeználkovsky“ komentovala. Člověk se chce dívat v klidu, ne u toho poslouchat něčí rozumy.

Když jsme pak řešili námět pro zmíněný festival, Štěpána napadlo, že právě takový věčný brblal, který všemu rozumí a všechno by udělal líp, je skvělý námět na krátký film. „Ti lidé v kině mi docela pěkně pili krev, musel jsem je požádat, aby se ztišili. Ale pak jsem jim byl naopak vděčný, protože mi dali námět na film,“ říká Štěpán.

Snímek Máme společnost jsme natočili za pouhé dva dny. Podmínkami festivalu bylo, že film bude obsahovat postavu Peter Drotár, povoláním hudební skladatel, dál repliku „Kdo nepřijde včas, platí pokutu“ a rovněž rekvizitu – peněženku. Vylosovaným žánrem byla romance, druhou volbou byla bajka. Nakonec jsme do filmu dostali v podstatě žánry oba, a ještě několik dalších…

Točilo se na iPhone 6S Plus v rozlišení 4K. S iPhonem máme už zkušenost z filmů Vykoupení a Bubliny nelžou. Režisér a kameraman v jedné osobě Štěpán Etrych zvažoval, zda film natočit v širokoúhlém formátu 2.39:1 – jde o formát obrazu, kdy na televizi jsou nahoře a dole černé pruhy – nebo v dnes již klasickém televizním 16:9. „Nakonec padla volba na druhou variantu, protože lépe slouží vyprávěnému příběhu. Vekou roli v něm hraje televize umístěná v bytě hlavního hrdiny, takže je lepší, když je obrazovka celá zaplněná vloženým obrazem,“ vysvětluje režisér.

Co se zvuku týče, za nějž dostal film na bratislavském festivalu ocenění, režisér dodává: „Filmu je v dějové lince Jack & Kitty parodií na známá hollywoodská klišé. K těm patří nejen provařené repliky typu ‚Dělám jen svou práci‘, ale zvuková složka. Takže patetická hudba, ohlušující výstřel z hrdinova revolveru, mručení zombieho a tak dále.“

filmicpro

Celý film Štěpán Etrych natočil na iPhone za použití aplikace FilmicPro. “Pro natáčení iPhonem je to podle mě nejlepší aplikace, která je k dispozici. Díky ní získáte nad telefonem takovou kontrolu, že máte pocit, že v ruce držíte opravdovou kameru. Umožňuje vám ovládat manuálně všechny klíčové věci, jako je nastavení bílé, expozice, ostrost a řadu dalších paramentrů,” vysvětluje kameraman.

TRAILER

spole2Momentka z natáčení. Herečka Zuzana Krajíčková před iPhonem, režisér a kameraman Štěpán Etrych za iPhonem…

zvuk-blava
Herečka a make-up artist Katka Etrychová, režisér Štěpán Etrych a herečka Zuzana Krajíčková (zleva) s cenou za nejlepší zvuk z festivalu 48 Hour Film Project v Bratislavě.