imdb

PODROBNOSTI O FILMU

Oskar Prýgl je kurýr, který roznáší objednanou pizzu. Přímo na ulici právě zažil nepříjemný rozchod, ale když vzápětí zazvoní na dveře dalšího bytu, aby vyřídil donášku brokolicové pizzy, otevře mu krásná dívka… Krátký muzikál SAMÁ KRÁVA, SAMEJ VŮL byl natočen na iPhone za pouhých 48 hodin pro festival 48 Hour Film Project Brno 2017. Tam získal čtyři ocenění: cenu diváků, 3. nejlepší film, nejlepší použití dialogu a zvláštní ocenění za nejlepší píseň. K tomu navrch i nominace za nejlepší hudbu, scénář a režii. Na festivalu Cinephone v Barceloně pak film zvítězil v kategorii nejlepší soundtrack a vyhrál českobudějovický Festival Černá věž.

 

Hrají
Lukáš Jindra: Oskar Prýgl
Kateřina Jindrová Zítková:
Brokolicová
Kateřina Etrychová:
Ex
Nikol Jarolímková: 
Feferonková
Jan Petrák: štamgast
Štěpán Etrych:
štamgast
Tvůrci
Režie: Štěpán Etrych
Produkce: Štěpán & Kateřina Etrychovi
Námět: Štěpán Etrych
Scénář: Štěpán Etrych, Lukáš Jindra, Kateřina Jindrová Zítková, Michal Šimek, Kateřina Etrychová
Texty písní: Štěpán Etrych, Lukáš Jindra, Kateřina Jindrová Zítková, Michal Šimek, Kateřina Etrychová
Hudba: Štěpán Etrych
Hudbu nahrál a aranžoval: Štěpán Etrych
Asistent režie: Jan Petrák
Kamera: Štěpán Etrych
Střih: Štěpán Etrych
Nahrávání zvuku: Jan Petrák
Mix zvuku: Štěpán Etrych
Světla: Štěpán Etrych, Jan Petrák
Catering: Kateřina Etrychová

 

Technické aspekty
Délka filmu: 6:04 min
Formát obrazu: 1,78:1
Rozlišení: 2160p/24fps
Kamera: iPhone 6S Plus
Objektivy: iPhone 6S Plus
Festivaly a ceny
2017
* 48 Hour Film Project / Brno, Česko – CENA DIVÁKŮ, NEJLEPŠÍ FILM – 3. MÍSTO, NEJLEPŠÍ POUŽITÍ DIALOGU, ZVLÁŠTNÍ UZNÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ PÍSEŇ; NOMINACE: NEJLEPŠÍ REŽIE, SCÉNÁŘ a HUDBA
* Cinephone International Film Festival / Barcelona, Španělsko – NEJLEPŠÍ SOUNDTRACK
* Festival Černá věž / České Budějovice, Česko – NEJLEPŠÍ MALÝ FILM
* Festival Kraťasy / Pelhřimov, Česko
* Cinema Open / Hradec Králové, Česko
* African Smartphone International Film Festival / Lagos, Nigérie
* Malá šestnáctka / Brno, Česko

2018
* Dublin Smartphone Film Festival / Dublin, Irsko
* Velcom Smart Film / Minsk, Bělorusko
* Super 9 Mobile Film Festival / Porto, Portugalsko
* Cefalú Film Festival / Palermo, Itálie
* Toronto Smartphone Film Festival / Toronto, Kanada
* Filmic One World Film Contest / online festival, USA

 

OD NÁPADU NA PLÁTNO

Ještě nikdy jsme při natáčení nezažili, aby se pokazilo tolik věcí najednou. Pošesté jsme se zúčastnili festivalu, kde se za pouhých 48 hodin musí natočit krátký film podle nadiktovaného zadání. A tentokrát to byl opravdu adrenalin se vším všudy. Až do poslední vteřiny.

Z notiček, které z Brna doputovaly do Prahy v pátek 16. června po 19. hodině, jsme se dozvěděli, že ve filmu se musí jako povinná postava objevit kurýr Oskar Prýgl, jako rekvizita klíč a coby věta z dialogu “Je víc filozofie v láhvi vína než než ve všech knihách.” Protože v týmu tentokrát byli dva excelentní zpěváci Lukáš Jindra a jeho žena Katka, neváhali jsme dlouho a rozhodli se, že poprvé vyzkoušíme formu muzikálu: tedy že příběh tentokrát napíšeme formou písňových textů.

Zhruba do půlnoci jsme měli hotový příběh i dvě písně. Další plán byl následující: režisér Štěpán Etrych, který je zároveň i muzikant, přes noc písně nahraje a zaranžuje, v sobotu dopoledne je Katka s Lukášem nazpívají a pak s hotovými songy vyrazíme natáčet.

Jenže štáb míni a zlotřilá technika mění… Od začátku nahrávání nás začal stíhat jeden technický trabl za druhým. Nejdřív nefungoval program, do nějž se nahrává hudba, takže start natáčení instrumentů se zpozdil o tři hodiny. Nad ránem zase nešel připojit mikrofon, a když se to nakonec podařilo alternativním způsobem, zase vypověděl službu samotný mikrofon. Nezbývalo tedy než rychle sehnat jiný, nicméně kvůli těmto patáliím jsme nabrali docela časovou ztrátu. První záběr jsme tak natočili až v pozdním odpoledni, po půl páté. (Podrobněji o všech patáliích čtěte v detailní reportáži z natáčení.)

Na place se zase projevila další svízel, totiž že zdravotní komplikace zredukovaly těsně přes startem soutěže štáb. U většiny záběrů tak byli vesměs jen čtyři lidé – dva herci, režisér Štěpán Etrych a jeho asistent Honza Petrák. Nicméně natáčení šlo už bez větších komplikací svižně kupředu, stejně tak noční postprodukční práce. V neděli zhruba v deset hodin dopoledne jsme měli sestříhaných 90 procent filmu, chybělo jen několik záběrů úvodní a závěrečné scény.

Po jejich dotočení se technické trable opět přihlášily o slovo. Tentokrát byl v hlavní roli počítač, který oproti nočnímu a dopolednímu výkonu razantně ubral na svižnosti. Nakonec jsme byli vůbec rádi, že jsme film v hektické koncovce dodělali a přes naši brněnskou spojku Summer Taubingerovou ho odevzdali přesně v 19:21 – tedy 9 minut před vypršením limitu.

Při samotné slavnostní festivalové projekci sklidil muzikál nejbouřlivější ohlas publika, které mu vzápětí svými hlasy udělilo Cenu diváků.Velmi nás potěšilo, že jsme dokázali nejspíš složit chytlavé písně: když jeden z diváků o přestávce vycházel z WC, notoval si verše z první sloky úvodního songu :-D

Kromě divácké ceny jsme získali i 3. místo v kategorii nejlepší film, dál cenu za nejlepší použití dialogu a zvláštní ocenění za nejlepší píseň. K tomu navrch i nominace za nejlepší hudbu, scénář a režii.

Štěpán Etrych hovoří o natáčení v Radiožurnálu

48hfpbrnoPo předávání cen na festivalu 48 Hour Film Project v Brně. Muzikál Samá kráva, samej vůl na něm získal celkem čtyři ocenění a další čtyři nominace.

MAKING OF

TRAILER

rsz_48hfpbrno01Páteční psaní scénáře. Zleva Katka Etrychová, Štěpán Etrych, Lukáš Jindra, Katka Jindrová Zítková a Michal Šimek.

rsz_48hfpbrno04Filmová trojka.