Bubliny nelžou: Making of from Aquarius Pictures on Vimeo.

Bubliny na velkém plátně Febiofestu

Plátno ve druhém sále pražského multikina CineStar Anděl má šířku přes 10 metrů a výšku téměř 4,5 metru. V sobotu 21. března se na této úctyhodné ploše uskuteční premiéra nového filmu Aquarius Pictures s názvem Bubliny nelžou. Náš snímek podle povídky Miloše Čermáka se probil do oficiálního programu letošního Febiofestu v kategorii filmů natočených na smartphone.

Během pěti minut, což je stopáž desátého filmu Aquarius Pictures, se na plátně objeví tři desítky herců ve více než dvaceti lokalitách. Z hlediska obsazení a množství lokací jsme nikdy předtím tak rozsáhlé natáčení nepodnikli. Ale i co se týče ambicióznosti postprodukce, je to náš dosud nejnáročnější projekt. Prostě, docela jsme se při tom zapotili, ale užili si to na maximum. Malou ochutnávku si můžete pustit už teď v krátkém filmu o filmu.

V zeleném obýváku
S Bublinami jsme se dostali na řadu zajímavých míst, třeba do pražského kostela sv. Ludmily na Náměstí Míru. Točili jsme v útulném baru, na stadionu i v zalidněném centru Prahy. Ne všude jsme se ale mohli předem domluvit, tak to někdy byl pořádný adrenalin: například klíčový záběr v jedné z důležitých lokalit jsme natočili “na první dobrou”, napodruhé nás již z místa vyhazovali. Předem jsme tušili, že by to tak mohlo dopadnout, proto jsme první klapku naplánovali opravdu maximálně. Vyšlo to!

Točilo se v interiérech, exteriérech a premiérově i před zeleným pozadím. To jsme ještě nikdy nedělali a netušili jsme, jestli budou záběry vůbec použitelné. Jestliže jsme na podzim při natáčení Vodníka náš obývák na víkend vrátili do začátku 90. let, tentokrát se po jeho “demolici” objevilo studio se zeleným pozadím. Až jsme si říkali, že by bylo lepší stěny rovnou vymalovat nazeleno… 

bubliny-mof02 Šárka Nováková a Vašek Jindřich se připravují na natáčení scény v improvizovaném studiu na zeleném pozadí. Vzniklo přímo v obýváku…

Bubliny jsou také filmem, který zatím “spolkl” nejvíc natáčecích dní. Bylo jich celkem deset, což pokořilo dosavadní rekord Five Worlds. Tento snímek jsme točili v pěti různých lokalitách ve čtyřech dnech. Množství natočeného materiálu pak zabralo dvakrát víc místa, než je paměť bílého dvaatřicetigigového iPhonu 5, na který se točilo. Do filmu se dostalo odhadem pět procent natočeného materiálu.

Všichni nosí bubliny

Na začátku postprodukce jsme stáli před záludným úkolem a velkou výzvou: sestříhat natočený materiál tak, aby film měl švih a spád jako Čermákova povídka, kterou přečtete jedním dechem. Zároveň do něj dostat všechny pečlivě promyšlené postavy a lokality a splnit i podmínku Febiofestu, totiž že film se musí vejít do pěti minut.

bubliny-mof01První publikovaný záběr z filmu Bubliny nelžou. V hlavních rolích Michal Šimek a Lenka Drholcová.
Přes počáteční výběrové síto prošly už jen ty nejlepší záběry a šlo se do střižny. Po dokončení tzv. hrubého střihu bylo jasné, že pryč bude muset zhruba celá minuta, abychom nepřetekli zmíněné pětiminutové maximum. Díky tomu jsme se ovšem dostali ke značně svižnější verzi, a to jsme nemuseli obětovat žádnou postavu! Museli jsme sice opustit myšlenku dotočení několika dalších záběrů, což ale nevadilo: jednak by se už do filmu nevešly a také v něm vůbec nechybí.

Teprve když byl film definitivně sestříhán, začali jsme jednotlivým postavám přidělávat nad hlavu ony bubliny s čísly. De facto se jednalo o všechny záběry ve filmu, s výjimkou úvodní sekvence. A náročnější scény si vyžádaly dost času: ve filmu se několik záběrů objeví třeba jen dvě vteřiny, ale postprodukce jednoho z nich zabrala téměř deset hodin. 

Vy v kině strávíte se všemi našimi bublinami (zkuste spočítat, kolik jich uvidíte) jen pět minut. Jsme napnutí a moc zvědaví na vaše dojmy. Rádi si je poslechneme třeba hned po projekci. Těšíme se na vás…

 

bubliny-plakatPlakát filmu Bubliny nelžou

bubliny-mof06David Wendelin připravuje Vaška Jindřicha na natáčení před zeleným pozadím.

bubliny-mof07V MHD jsme klapku radši nevytahovali a chovali se co nejméně nápadně…

bubliny-mof03Nepravý kněz v pravém kostele. Zleva Milan Špalek, Vašek Jindřich, Štěpán Etrych.

bubliny-mof04Autor povídky Miloš Čermák se chystá na svou roli.

bubliny-mof08V kostýmech hurá mezi lidi… Zleva Milan Špalek, Štěpán Etrych, Zuzana Krajíčková.

bubliny-mof05…na ulici se moc schovávat nešlo.

3 komentářů

  1. Zdenka Etrychová
    Bře 07, 2015 - 04:16 PM

    Jsem na to moc zvědavá!!!

Trackbacks/Pingbacks

  1. Jak a proč se natáčel krátký film Bubliny nelžou na iPhone 5
  2. Film natočený iPhonom 5 – Bubliny nelžou | Blog - mobileservice.sk